Kategoriler
Genel

Duyuru: MODE Team Yayında!

Mühendishane’nin ilk staj programının sonucunu sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

Mühendishane’nin ilk staj programı tamamlandı ve ilk stajyerler 2 aylık bir çalışma sonucunda Malzeme Odaklı Döngüsel Ekonomi platformu ModeTeam.org‘u hayata geçirdiler. Bu iki aylık süreçteki çalışmalarını sonuçlandırmış olmalarından ötürü ben de bu vesileyle Nur Sena Akay, Burak Çamloğlu ve Berkay Çağan’ı tebrik ediyorum.

Projeyi Modeteam.org adresinde ziyaret edebilirsiniz.

Neden bu proje?

Malzeme bilimi, döngüsel ekonominin hayata geçirilebilmesi açısından oldukça büyük bir önem taşıyor olmasına rağmen, bu konunun maalesef malzeme bilimi ve mühendisliği eğitimi veren bölümlerin radarına yeterince girmediğini görüyoruz. Bu proje, döngüsellik düşüncesinin gelip geçici bir heves değil, yurt dışında uzun süredir üzerinde çalışılan bir alan olduğunu genç mühendislere aktarmak ve döngüsel ekonomi düşüncesiyle aşina olmalarını sağlamak amacıyla hayata geçirildi. Önümüzdeki süreçte çeşitli döngüsel ekonomi çalışmalarının yayımlanacağı blog yazılarını takip etmek için, siz de ModeTeam.org adresinden e-posta aboneliği yaptırabilirsiniz.

MODE Team’i Instagram üzerinde de takip edebilirsiniz.

Başka staj projeleri de olacak mı?

Açıkçası bu benim için de oldukça yeni bir düşünceydi. Ama ortaya çıkan sonuçtan ve bu staj sürecinden oldukça keyif aldığımı söyleyebilirim. Projenin benim açımdan temel amacı, döngüsel ekonomiyi anlatan kaynaklar üretmek yerine, uygulamalı bir eğitim süreci tasarlayarak, bu alanda bir şeyler üretmek isteyen genç arkadaşlara rehberlik etmekti. Çok kısa bir süreçte, aynı zamanda kendi işlerimin de yoğunluğu arasında gerçekten çok az zaman ayırarak yürüttüğüm bir proje oldu. Bu yaz sıcağında ve böylesine bir belirsizliğin yaşandığı pandemi sürecinde emeklerinden dolayı Sena, Burak ve Berkay’a bir kez daha teşekkür ediyorum.

Sonuca gelecek olursak, evet, ilerleyen dönemlerde başka staj ve eğitim projeleri de gerçekleştirmek istiyorum. Bu projeler bu bültenler üzerinden sizlere duyurulacak. Eğer haberdar olmak isterseniz, aşağıdaki kutuya e-posta adresinizi girerek abonelik yaptırabilirsiniz. (Hiçbir şekilde spam e-posta almayacağınızdan emin olabilirsiniz.)

Stajyerlerin yorumları

Şimdi sözü bu süreçte emeklerini esirgemeden çalışan stajyerlerimize sözü bırakmak istiyorum. Filtresiz bir şekilde bu staj süreci hakkında neler düşünüyorlar, sizlerle paylaşmak istiyorum.

Mühendishane staj programının ilk mezunları. Ayrıntılı bilgi için mezunlar sayfasına göz atabilirsiniz.

Nur Sena Akay:

Öncelikle bize böyle bir fırsat tanıdığınız için kendi adıma çok müteşekkirim. Bu projeyle birlikte, daha önce tanımadığım iki güzel insanla daha tanışmama vesile oldunuz. Bir takım olarak hareket etmenin önemini –uzaktan da olsa- birlikte yaşayarak öğrendik. Ve bence buradaki en yegane unsur, kurduğumuz iletişimdi. Toplantılarımızda fikir alışverişi yaparken bize karşı kullandığınız dil, bir sorun dile getirirken hemen yanında sunduğunuz yapıcı çözümler ve fikirler bence bize ‘bir mühendis bir sorunu nasıl çözmelidir’ eğitimi de verdi. Daha önceki toplantılarımızda ‘İyi bir eğitimci olmak, karşıdaki insanın neyi bilmediğini anlamaktan geçiyor.’ demiştiniz. Sanırım bu eğitim platformunu hazırlarken de bize adım adım bu durumu aşıladınız ve bir projenin altından -aksiliklere rağmen- nasıl kalkabileceğimi sizden görmüş ve öğrenmiş oldum.

Hazırladığımız projenin içeriğine gelecek olursam, daha önce aşina olmadığım bir kavramdı ve ilk konuştuğumuzda ‘nasıl yapacağız, ne yapacağız, nasıl olacak’ gibi kaygılarım olmuştu. Okudukça, yazdıkça da bizi böylesine ilgilendiren bir konu hakkında ne kadar cahil olduğumu fark ettim ve projemizle birlikte hayatımda birçok şeyi değiştirme fırsatı yakaladım. Okuduğum onca yazıdan sonra önceliğim, değişime kendi hayatımdan başlayarak çevremdeki insanlarla bu konuyu konuşmak ve onlar için de bir farkındalık yaratmak oldu.  Mesela; ihtiyacım olan bir ürünü alırken bile, bunun gerçekten ihtiyacım olup olmadığını düşünerek bu ürün üretilirken harcanan litrelerce su ve enerjiye gerçekten değip değmediğini sorguluyorum. Umuyorum ki, MODE Team eğitim platformu da insanların hayatında bir farkındalık yaratacak ve Gülcan Hanım’ın emekleme döneminde olduğunu söylediği ülkemiz, bizim de katkılarımızla bebek adımlarını atmaya başlayacaktır.

Berkay Çağan:

Mühendishane.org sayesinde başladığım 2 aylık staj programını arkadaşlarımla birlikte Arda hocamızın öğrettikleriyle ve yol göstericiliği sayesinde hem verimli bir dönem geçirdik hem de ortaya çok güzel bir çalışma çıkardık diyebilirim. Bu staj programına başlamadan önce, mülakat aşamasında ve staj döneminde gerçekten birçok şey öğrendim diyebilirim. İsterseniz öncelikle bu deneyimlerimi size aktararak staj dönemimin nasıl geçtiğini anlatabilirim. Programa başlamadan önce kısa bir mülakat dönemi geçirdik. Bu dönemde bizden başvuru mektubu ve CV istenmişti. Herkes hayatında en az bir kere CV hazırlamıştır diye düşünüyorum. Ancak ben bu programa başlamadan önce başvuru mektubu hazırlamamıştım. Öncelikle bunun nasıl hazırlandığını öğrenerek başladım ve ufak da olsa bir deneyim kazandırmış oldu. Sonrasında olumlu dönüş aldıktan sonra Zoom üzerinden yüz yüze bir mülakat gerçekleştirildi. Hayatımda ilk defa bir mülakata giriyordum ve çok heyecanlıydım. Mülakat sırasında bir yandan kendimi gözlemleyerek nerelerde eksik olduğumu değerlendirme şansım oldu. Sonrasında program başladığında Arda hocayla birlikte 4 kişilik bir ekip olmuştuk. Ekip çalışmasının ne demek olduğunu artık birebir gözlemleme ve deneyimleme şansım olmuştu. Koordineli ve uyumlu bir şekilde nasıl çalışılır bunu da öğrenme fırsatım oldu. Staj programı ilerledikçe grup üyeleriyle birlikte ortak kararlar aldık, sorumluluklar üstlendik ve kısıtlı bir süre içerisinde ortaya güzel bir çalışma çıkardık. Bunların da ötesinde bu programa başlamadan önce döngüsel ekonomi hakkında çok az bilgim vardı diyebilirim. Bu sayede, döngüsel ekonomi alanında birçok şey öğrendim. İngilizce makaleler ve yayınlar okumak ve bunların İngilizceme olan katkıları da bu işin ayrı bir getirisi. Son olarak edindiğim en önemli deneyimi şöyle açıklayabilirim: Arkadaşlar bir adım atmak istiyorsanız kesinlikle çekinmeyin. Bu staj programı ilan edildiğinde yeni mezun veya 4.sınıf öğrenciler alınacaktı. Ben de yüksek lisansımın 2.senesinde ve bir teknokent firmasında 2 aydır çalışıyordum. Ancak ben bu programa girmeyi istediğim için yine de başvurmak istedim. Eğer seçilmeseydim hiç değilse Arda hocamla tanışmış ve ilerde yapmak istediğim projeleri kendisine aktarmış olacaktım.

Bu staj programıyla birlikte, ortaya çok güzel bir eğitim platformu çıkardık: MODE Team (Malzeme Odaklı Döngüsel Ekonomi). Gördüğümüz kadarıyla birçok kişi döngüsel ekonomi kavramı üzerinde durarak projeler yürütmüşlerdi. Ancak bizim çalışmalarımızla birlikte döngüsel ekonomiye malzeme mühendisliği açısından farklı bir penceren bakılmasını sağlamak amacıyla böyle bir eğitim platformu ortaya çıkardık. Bu platformu hazırlarken de bir blog yazısı nasıl yazılır ve bir eğitim platformu nasıl hazırlanır gibi işin teknik yanını da deneyimlemiş oldum. Son olarak, bu staj dönemini açarak bize bu fırsatı veren Arda Çetin hocama çok teşekkür ederim. Umarım bundan sonra grup arkadaşlarımla birlikte çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Burak Çamloğlu:

Haziran ayında başladığımız programın son ayağına geldik. Geriye dönüp  geçmiş 2 ayı değerlendirdiğimde çok güzel deneyimler barındırdığını görüyorum.  Öncelikle pandemi döneminde birçok yeni iş modeli gelişirken, bizler de fiziki olarak biraraya gelmeden bir proje nasıl ortaya çıkar bunu deneyimlemiş olduk.  Bu program bize neler kattı kısmı noktasını şuan farkında olduğumuz katkıları ve ileride karşılaşacağımız sorunları çözerken farkedeceğimiz katkıları olarak ayırabilirim. Bu süreçte proje takvimi oluşturma, toplantı verimliliği, iş kontrolü noktalarında ciddi anlamda artı değerler kattık kendimize. Ve biliyorum ki şuan fark edemediğimiz birçok katkıyı da bize kattı.

Döngüsel ekonomi projenin başında çok içinde olduğum bir konu olmasa da içine girdikçe anlamlanan ve ufkumu  açan bir konu oldu. Hakim olmadığım bir konu üzerine çalışmalar yapmanın hem handikapları olduğunu hem de pozitif yönleri olduğunu bu projede tekrar deneyimlemiş oldum. Proje sayesinde daha sürdürülebilir bir gelecek konusunda gözlerim daha da açıldı diyebilirim. Aslına bakarsak döngüsel ekonomi hepimizin gözlerini açılmasını sağlayacak ve gelecek için bizlerin de bu konuda farkındalığının olması gereken bir konu. Bu noktalardan yola çıkarak MODE Team adı verdiğimiz projemizde döngüsel ekonomi modeline malzeme mühendisliği gözünden bakmaya çalıştık. Ortaya da güzel bir iş çıkardık.

Döngüsel ekonomi modeli üzerine bir proje ekibi kurarak bu programı başlatan Arda Çetin’e teşekkür ediyorum. Aynı zamanda bu projeyi beraber yürüttüğüm arkadaşlarım Sena ve Berkay’a da çok teşekkür ediyorum. Hep beraber girdiğimiz bu yolun ilk adımlarına MODE Team eğitim platformuyla başlamış olduk. Projemiz henüz ilk adımlarını atıyor. Gelişimi için bizler çalışmalarımıza devam ederken hep beraber bu gelişimi izleyeceğiz.

Geliştirici: Arda Çetin

Mühendishane, Arda Çetin tarafından hayata geçirilen bir eğitim projesidir. Malzeme mühendisliği üzerine hazırlanan eğitim içerikleri için Muhendishane.org adresini, eğitim ve kariyer bültenleri için Muhendishane.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s