Kategoriler
Genel

17.05.2020: Bülten.07

Mühendishane bültenlerini takip edenlerle bu hafta somut projeler üzerine konuşacağız. Üniversite öğrencilerine fikir değil somut aksiyon planları vermek, bu haftanın ana konusu.

Mühendishane bültenlerini yakından takip edenler için bu hafta bir sürpriz var.

Önceki bültenleri takip edenler farkındadır: Her bültende farklı bir açıdan yaklaşmaya çalıştık, ama cevap aradığımız soru hep aynı oldu. İş hayatı neyi amaçlıyor? Bu kadar uğraştığımız, ter döktüğümüz şeyin nihai gayesi nedir? Uzun uzun okuduk, inceledik, anlattık ve gördük ki, iş hayatının kalbi aslında tek bir basit amaç için çarpıyor: Kâr etmek. Bazı şirketler sosyal sorumluluk projeleriyle uğraşıyor. Ama bu uğraşlar, şirketlerin gerçek varlık nedenini değiştirmiyor. Kâr etmek için kurulan ve kâr ettiği sürece var olabilen bir düzen, bu önceliğini korumak için sürekli daha da ucuzlamanın ve hızlanmanın yollarını arıyor.

Arka planda iklim, enerji ve nüfus gibi krizlerin pusuda beklediği bu sakin günlerde, baş rolü kapan bir salgın sayesinde iş dünyası hiç takınmadığı bir ciddiyetle kendini, varlığını ve neyi yanlış yaptığını, neyi değiştirmesi gerektiğini sorguluyor. Sürmeyen bir iş hayatının acı tadını aldıktan sonra, sürdürülebilirliğin bir reklam sloganı değil, gerçek bir ihtiyaç olması gerektiğini belki de ilk defa fark ediyor.

Bir önceki bültende bu oyunun amacı kazanmak değil, çünkü oyunun bir sonu yok demiştik. İş hayatında kimse bir noktada düdüğü çalıp sizi kazanan ilan etmeyecek. Sonu olmayan bir oyunda, önemli olan oyunun sürmesini sağlamak. Bu salgın sayesinde oyunun neden sürmesi gerektiğini tatsız bir şekilde anlıyoruz. Şimdi de sürmesi için ne yapmamız gerektiğini anlamamız gerekiyor. Artık işin felsefesini idrak ettiğimize göre, artık somut bir şekilde atılması gereken adımları konuşmanın zamanı geldi.

Bu bültende biz de somut bir adım atacağız. Yedinci bültene hoş geldiniz.

Enerjinin temiz ve yenilenebilir kaynaklardan temin edilmediği bir gelecekte, mevcut sanayi üretiminin sürdürülebilmesi mümkün değil.

Abone olun

Merhaba. Ben Arda Çetin. Mühendishane projesinin bir uzantısı olarak başladığım eğitim ve kariyer bültenlerinde, alışageldiğimiz klişeleşmiş ve banal “kariyer tavsiyeleri” yerine, dünyanın nabzını birlikte tutup, krizlerin kucağına düşmüş bir dünyada anlamlı bir eğitim ve iş hayatının yol haritasını nasıl çizebileceğimizi birlikte düşünüyoruz.

Henüz abone olmadıysanız, her Pazar sabah yayımlanan bu bültenleri e-posta yoluyla almaya başlamak için aşağıdaki kutuya e-posta adresinizi girmeniz yeterli.


Mühendishane stajyer programı

Matthew Cook

Evet, sürprizimiz bu: İlk stajyer programı başlıyor.

Mühendishane bültenleri çok uzun zamandır yapmak istediğim, ancak bir türlü fırsat yaratıp da başlayamadığım bir projeydi. Bu sene kendimi biraz itekleyerek ve hafta sonlarımdan tırtıklayarak başlama kararı aldığım haftalık bültenler, şaka maka derken yedinci haftaya ulaştı.

Yakından takip edenler farkındadır: İlk altı bültenin formatı birbirine çok yakındı. Ama bu projeye başlarken aklımdaki tam olarak böyle bir formata sıkışmak değildi. Aslında bülten projesine başlarken yaptığım planın daha çok ama çok küçük bir kısmını ortaya koyabildim. Daha bu projenin alacak çok yolu var.

Hem bültenlerin rutinleşmesinin önüne geçmek, hem de projenin planladığım diğer aşamalarına da adım atabilmek için, bugün klasik akışa bir ara verip, sizlere birinci stajyer programını duyurmak istiyorum.

Programın ayrıntıları

Aslında bu daha ileri bir dönemde başlamayı düşündüğüm bir programdı. Ama eğitim sisteminin mevcut durgunluğu nedeniyle, biraz erkene çekebileceğimizi düşündüm. İlk olarak şunu belirtmemde fayda var:

Mühendishane staj programı, üniversitedeki zorunlu stajınıza saydırabileceğiniz bir program değildir!

Lütfen dikkat edin.

Bu programın amacı, Mühendishane’yi takip eden ve burada anlatılanlarla gerçekten bağ kurduğunu düşünen öğrenci arkadaşlarla, teoriden ziyade biraz da pratik yaptığımız bir fırsat oluşturmaktır.

İsterseniz ayrıntılara geçelim.

Kimler başvurabilir?

Bu ilk staj programı sadece üniversite 3. ve 4. sınıfta okuyan ya da yeni mezun olan öğrencilerin başvurusuna açıktır. (İlerleyen dönemlerde farklı programlarda gündeme gelebilir). Üniversite eğitimin son aşamalarına gelmiş, kariyerini şekillendirme aşamasına yaklaşmış ve kişisel projeleri de olan öğrenci arkadaşlar başvuru yapabilir.

Kaç stajyer alınacak?

Bu program benim için de yeni olduğu için, ilk staj programına 3 kişilik bir kontenjan ile başlıyorum.

Staj programında ne yapacağım?

Yukarıda da belirttiğim gibi, teoriden ziyade pratik yapacağız. Staj programının iki ayağı var:

  • Mühendishane projesinin büyümesi için planladığım bazı projelerde görev alıp, proje ve zaman yönetimi konusunda tecrübe kazanacaksınız. Emek harcadığınız tüm projelerde adınız açıkça belirtilecek ve Mühendishane sayfasının mezunları arasına yazılacaksınız.
  • Sizin kişisel projelerinizi gerçekleştirmeniz için somut, elle tutulur planlar yapacağız. Birebir (zoom) görüşmeleri ile bu projelerinizi hayata geçirmenizi, ya da geçirmeye yönelik somut planlar yapmanızı sağlayacağız.
Staj ne kadar sürecek?

Stajın süresi 2 aydır. 1 Haziran Pazartesi günü başlayıp, 30 Temmuz Perşembe günü sona erecek bir programdan bahsediyoruz.

Staj sonrasında özgeçmişimde bahsedebilir miyim?

Evet. Staj sonrasında adresinize imzalı bir Mühendishane Akademi Staj Programı sertifikası gönderilecek. Buna ek olarak özgeçmişinize bu stajı yazabilir, LinkedIn profilinize de stajyer olarak Mühendishane’yi ekleyebilirsiniz.

Mühendishane projesi gönüllülük esasına dayandığı için stajyerlere maddi bir ödeme yapılmayacak. Takip edenler biliyordur: Ben de bu projeyi para kazanmak için yapmıyorum, tamamen gönüllü bir şekilde sürdürdüğüm bir proje bu. O nedenle projeye gerçekten inanan ve bir şeyler öğrenmek için yapmak isteyen arkadaşların başvuru yapmasını rica ediyorum.

Nasıl başvurabilirim?

Özgeçmiş ve başvuru mektubunuzu 23 Mayıs Cumartesi (Cumartesi gece 24:00’e kadar) muhendishane.akademi@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.

İlettiğiniz bu iki doküman seçilmeniz konusunda belirleyici ana etkenler olacak. (Belki bir zoom görüşmesi de yapabiliriz.) O nedenle mümkün olduğunca özenli ve titiz hazırlanmış ve bu programa neden katılmak istediğinizi açıklayan dokümanlar iletmenizi tavsiye ediyorum. Format ve içerik tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış.

Başvuru sonucumu ne zaman öğreneceğim?

29 Mayıs 2020 tarihine kadar başvuru yapan tüm adaylara olumlu/olumsuz geri dönüşler yapılmış olacak.


Haftaya görüşmek üzere

Bu staj programının duyurusunu hiçbir sosyal medya kanalı üzerinde yapmıyorum. Çünkü sadece bu projeyi merakla takip eden ve içine dahil olmak isteyen arkadaşlara bir fırsat tanımak istiyorum. Programa dair sorularınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Eğer henüz takip etmiyor ve bu tür duyurulardan haberdar olmak istiyorsanız, bültenlerin haftalık olarak size mail yoluyla gelmesini sağlamak için aşağıdaki kutudan abonelik yaptırabilirsiniz.

Herkese iyi bir hafta diliyorum. Haftaya alıştığımız bülten akışıyla kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Geliştirici: Arda Çetin

Mühendishane, Arda Çetin tarafından hayata geçirilen bir eğitim projesidir. Malzeme mühendisliği üzerine hazırlanan eğitim içerikleri için Muhendishane.org adresini, eğitim ve kariyer bültenleri için Muhendishane.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

6 replies on “17.05.2020: Bülten.07”

Biz öğrencilere böyle bir fırsat tanıdığınız için kendi adıma teşekkür ederim. Severek takip ettiğim bültende bu hafta böyle bir şeyle karşılaşmak benim için oldukça sürpriz oldu. Emeğinize sağlık.

Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s